خارش گوش ها

Itchy Ears

یکی از شکایات بسیار شایع بیماران در مراجعات به کلینیک های پزشکی ، خارش گوشها است . افراد در سنین مختلف و در تمام فصول سال از مشکل خارش گوشها شاکی هستند . در فصل های گرم به دلیل تعریق بیشتر و دفعات بیشتر استحمام و همچنین احتمال بیشتر رفتن به استخر و دریا ، شیوع مشکلات گوش از جمله خارش آن بسیار شایعتر است .

بیماران از دستکاری های غیر ارادی و ارادی که به دلیل خارش گوشها انجام میشود بسیار آزرده میشوند .

شایعترین علل خارش گوش‎ها

  • خشکی کانال گوشها و کمبود واکس محافظ
  • بیماریهای پوستی کانال گوش ها مثل پسوریازیس و درماتیت
  • آلرژی های پوستی و خوراکی
  • عفونتهای گوشها
  • ازدیاد و تجمع واکس گوش ها
  • استفاده از سمعک و وسایل درون گوشی مثل هد ست ها
  • ورود مواد و اجسام خارجی یا گزش حشرات
خارش گوش

درمان خارش گوش‎ها

در بدو مراجعه بیماران باید ابتدا شرح حال کامل اخذ گردد و سوابق بیماریهای خاص حتما پرسیده شود .آلرژی های خوراکی و بیماریهای پوستی از قبیل درماتیت ها و پسوریازیس باید مد نظر باشد . معاینه دقیق گوشها و پوست نواحی اطراف لاله گوشها باید انجام شود .
با توجه به مشکل مسبب در خارش گوش ، درمان لازم انجام میشود . در صورت خشکی بیش از حد پوست کانال ، باید از پماد های چرب کننده و حفظ کننده نرمی پوست کانال استفاده کرد .
ازدیاد واکس گوش با کاربرد قطره های مخصوص و اقدام به جرم گیری قابل رفع شدن است . درماتیت ها و بیماری پسوریازیس درمانهای اختصاصی تری نیاز دارند و باید مرتب در خارج کردن پوسته های تجمع یافته در کانال گوش ها ، اقدام کرد .
عفونتهای گوش با استفاده از آنتی بیوتیک های موضعی و خوراکی قابل درمان خواهد بود . آلرژی ها باید با پرهیز از مواد آلرژن و مصرف داروهای ضد آلرژی ، کنترل گردد .
افرادی که از سمعک و سایر وسایل درون گوشی استفاده میکنند ، باید قسمت درون کانالی وسیله مربوطه را دایم با پنبه الکلی تمیز نمایند .دستکاریهای مکرر با گوش پاکن و سایر وسایل ، باید ترک شود و با استفاده از سوشوار اقدام به خشک کردن آب باقی مانده در کانال ، پس از استحمام و رفتن استخر کرد .
اگر جسم خارجی درون کانال رویت شود ، در اسرع وقت باید خارج گردد و در مورد نیش حشرات از پماد های موضعی کمک گرفت . شناگران بهتر است از گوش گیر های محافظ جهت جلوگیری از ورود آب به کانال گوشها استفاده نمایند .

خارش گوش
گالری
دکتر روح انگیز صفی خانی

دکتر روح‌انگیز صفی خانی

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

دارای بورد تخصصی از دانشگاه تهران

عضو انجمن رینولوژی و جراحان سر و گردن

بازدید از مقالات