بیماری حرکت

Motion sickness

بیماری حرکت یا بیماری مسافرت یکی از مشکلات شایع افراد جامعه است که حین مسافرت با ماشین ، اتوبوس ، قطار ، هواپیما و کشتی ممکن است رخ دهد .شیوع آن بین افراد مسن ، خانمهای باردار ، کودکان بیشتر است .

در این بیماری سابقه ژنتیکی بسیار زمینه ساز است . در افرادی که سابقه میگرن و بیماری پارکینسون دارند بیشتر رخ میدهد . گاهی بیماری های گوش داخلی زمینه ساز این مشکل میباشد .

بیماری حرکت

عوامل زمینه ساز و علایم بیماری حرکت

سیستم تعادلی بدن در پی دریافت پیامهایی از گوش داخلی ، چشم ها ، عضلات و مفاصل ، عملکرد تنظیم و حفظ تعادل بدن را انجام میدهد . در صورت رخداد عدم موازنه بین این پیامهای دریافتی توسط مغز احساس دوران یا بی ثباتی رخ میدهد و فرد احساس سرگیجه و عدم تعادل می نماید .

شروع علایم میتواند کاملا ناگهانی باشد .تعریق سرد ، تهوع ، سرگیجه و حالت گیجی ،استفراغ و احساس ناراحتی در معده ، سردرد ، بی قراری ،رنگ پریدگی از جمله علایم شایع است .

بیماری حرکت

پیش گیری و درمان بیماری حرکت

استفاده از قرص های مخصوص در این مورد ، 1 تا 2 ساعت قبل از شروع سفر بسیار مفید است . پرهیز از مطالعه کردن درون وسیله نقلیه کمک کننده است .
نشستن در صندلی جلو در اتومبیل و نقاط میانی در کشتی و قایق کمک کننده است . در هواپیما صندلی های قرارگرفته روی منطقه بال ، شدت کمتری از بیماری را باعث میشوند . چشم دوختن به نقاط دور دست حین حرکت ، به کاهش علایم کمک میکند . در قطار ، قرارگیری رو به سمت جلو، توصیه میشود ، یعنی صندلی های رو به جلو نسبت به صندلی هایی که رو به سمت عقب هستند ، علایم کمتری ایجاد میکنند . مصرف مقدار مناسب آب و دریافت هوای تازه بسیار توصیه میشود . قرارگیری نزدیک پنجره ها که امکان دیدن افق را فراهم کند نیز مفید است .
بهتر است از صرف وعده غذایی سنگین ، مصرف الکل و سیگار و تماس با بوهای محرک و تند پرهیز کرد . در موارد احساس ناراحتی شدید دراز کشیدن به کاهش علایم کمک میکند .

بیماری حرکت
دکتر روح انگیز صفی خانی

دکتر روح‌انگیز صفی خانی

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

دارای بورد تخصصی از دانشگاه تهران

عضو انجمن رینولوژی و جراحان سر و گردن

بازدید از مقالات