مراقبت های بعد از عمل لوزه

Post Tonsillectomy Care

عمل لوزه  یکی از اعمال جراحی شایعی است که بیشتر در سنین کودکی انجام میشود اما در افراد بالغ نیز ممکن است به دلایل خاص انجام گیرد.
به دلیل عصب گیری قوی در ناحیه حلق و لوزه ها و وجود تداخلات بسیار زیاد در عملکرد شبکه های عروقی و حسی ، احساس درد و ناراحتی و اختلالات بلع و تکلم پس از عمل لوزه  بسیار قابل انتظار است و غیر طبیعی نیست .
هرچه سایز لوزه ها بزرگتر باشد قطعا ناحیه زخمی ایجاد شده که در اثر برداشته شدن بافت لوزه ها ایجاد میشود ، وسعت بیشتری داشته و ناراحتی و درد بیشتری در پی خواهد داشت و زمان بیشتری جهت بهبودی نیاز دارد .

عمل لوزه

تفاوت عمل لوزه در کودکان با بالغین

در افراد بالغ چون بافت لوزه ها عروق و اعصاب قطور تری دارد و میزان چسبندگی بافتی بیشتر است ، عمل لوزه برداری با مشکلات بیشتری همراه است احتمال خونریزی ضمن و بعد از عمل ، درد پس از عمل ، اختلال بلع و زمان طولانی جهت بهبود ، در بالغین بیشتر است .
درد شدید در ناحیه عمل شده با انتشار به گوشها و فک و گردن در روزهای ابتدایی پس از عمل ، بسیار شایع است و میتواند مانع بلع و تکلم نرمال شود .
در هر دو گروه سنی اطفال و بالغین در طی چند روز اول پس از عمل احتمال خونریزی وجود دارد خصوصا در 24 ساعت ابتدایی پس از عمل جراحی .
در طی هفته اول تدریجا بافت زرد تا سفید رنگی روی ناحیه عمل شده را میپوشاند که نشانگر روند نرمال بهبود زخم است و نشانگر عفونت نیست .
اختلال بلع ممکن است باعث آبریزش از دهان شود و بیمار به دلیل کم مصرف کردن مواد غذایی و مایعات ، دچار بوی بد دهان شود .

عمل لوزه

دستوراتی جهت کاهش علایم بیماران پس از عمل لوزه

جهت کاهش علایم و مشکلات بیماران پس از عمل جراحی لوزه برداری ، مصرف داروهای تجویزی توسط پزشک جراح بسیار اهمیت دارد . داروهای مسکن به شکل خوراکی و یا شیاف بسیار مفید است و با کاهش درد، قدرت بلع و مصرف مواد غذایی را تسهیل میکند . آنتی بیوتیک ها در کاهش احتمال عفونت مفید هستند .
اگر همزمان عمل برداشت لوزه سوم هم در کودکان انجام شده ، مصرف قطره های جمع کننده عروق خونی جهت کاهش ریسک خونریزی محل عمل ، بسیار مفید است . گاهی شدت درد پس از عمل خصوصا در بالغین انقدر زیاد است که ، با کاربرد اسپری های بی حس کننده به شکل بسیار کنترل شده ، سعی در کاهش شدت ناراحتی میکنند . در برخی مراکز با کاربرد دارویی خاص با نام کلی سورفاکتانت ، سعی در پوشاندن سطح زخم حلق و کاهش شدت علایم میکنند .
استفاده از قالب های کوچک یخ در دهان و همچنین در ناحیه گردن در مجاورت بیرونی منطقه عمل شده ، به کاهش شدت درد کمک میکند .
رژیم غذایی شامل مایعات سرد و خنک از جمله انواع آب میوه های شیرین و غیر ترش ، آب خنک ، انواع نوشیدنی های غیر گازدار بسیار مفید است . بستنی های ساده ، فرنی ، ژله ، پوره میوه ، انواع ماست ، کته، سوپ های میکس شده ، فالوده ، سبزیجات آب پز و نرم ، آب مرغ و گوشت ، از جمله غذاهای مفید در این زمینه هستند . بعد از گذشت 1 هفته تا 10 روز که محل عمل بهبودی بیشتری پیدا کرد ، تدریجا میتوان از سایر غذاها با قوام بیشتر استفاده کرد .
غرغره با سرم نمکی یا مایعات دهان شویه ، و رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار در دوره پس از عمل اهمیت دارد .
کاربرد مکمل های ویتامین خصوصا در چند روز اول پس از عمل که روند نرمال تغذیه تا حدی با اختلال مواجه است میتواند مفید باشد . مصرف مایعات در چند روز اول بسیار اهمیت دارد چون باعث جلوگیری از خشکی مخاطات و رخداد تب میشود . تغییر تون صدا که در طی چند روز اول بعد از عمل رخ میدهد ، تدریجا بهبود خواهد یافت . بخیه های محل عمل در صورت وجود ، بعد از هفته اول خود بخود خواهد افتاد و نیازی به کشیدن ندارند .

عمل لوزه
دکتر روح انگیز صفی خانی

دکتر روح‌انگیز صفی خانی

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

دارای بورد تخصصی از دانشگاه تهران

عضو انجمن رینولوژی و جراحان سر و گردن

بازدید از مقالات