رینوپلاستی

(جراحی زیبایی بینی)

RHINOPLASTY

رینوپلاستی (جراحی زیبایی بینی ) چیست؟

تمایل انسان‌ها به داشتن ظاهری جذاب موضوع جدیدی نیست و حس اعتماد به نفس و جوانی و قدرت را در فرد القا می‌کند .به مرور زمان با افزایش تعداد افراد متقاضی جراحی زیبایی در انتخاب بیماران باید محافظه کارانه برخورد کرد .ارزیابی افراد داوطلب جراحی زیبایی جزئی مهم بوده ودر طی این روند باید به مواردی توجه نمود .

 • تامپون بینی

تامپون بینی nasal tampon تامپون بینی چیست؟ تامپون بینی ، فتیله یا [...]

قبل و بعد از عمل بینی
گالری

مشاهده موارد زیر به عنوان نشانه های هشدار در نظر گرفته می‌شود :

 • درخواست‌ها با انتظارات نا معقول و بیش از حد 

 • وجود تردید و دودلی در بیمار

 • احساس خودپسندی

 • انتظار بهبود زندگی یا شغل با جراحی

 • تصمیم به جراحی برای رضایت فرد دیگر 

 • عدم بلوغ 

 • داشتن سابقه جراحی های متعدد 

 • بیماری‌های روحی از قبیل اختلال بدفرم پنداری ساختار بدن

بدیهی است این گونه افراد تحت هیچ شرایطی از نتیجه جراحی رضایت نخواهند داشت و کاندید مناسبی برای عمل نیستند .

تصاویر گرافیکی پیش از جراحی زیبایی بینی :

برخی جراحان با استفاده از بازسازی کامپیوتری نمایی کلی از طرحی که بینی بعد از عمل خواهد داشت را به بیماران ارائه می کنند اما این شیوه می تواند توقع غیر منطقی در بیماران ایجاد نماید.

روش‌های جراحی ممکن است هیچگاه امکان ایجاد نتایجی کاملا منطبق با تصاویر بازسازی شده کامپیوتری را فراهم نکند و این مساله احتمال نارضایتی بیماران بعد از عمل را بیشتر می‌کند .بیشتر جراحان دنیا معتقدند که رینوپلاستی یکی از پیچیده ترین و بحث برانگیز ترین اعمال جراحی پلاستیک است .

علت عمده این مساله پیچیدگی اناتومی بینی است . ارتباط اجزای بینی از جمله استخوان و غضروفها و پوست بسیار می تواند پیچیده و متغیر باشد.
بسته به فرم استخوان‌و غضروفها و ضخامت پوست روی بینی افراد مختلف با هم متفاوت هستند . از جمله عوامل اصلی تعیین کننده نوع بینی ضخامت پوست ان است . در بینی های استخوانی اغلب ضخامت پوست نازک تا متوسط است اما در افرادی که بینی گوشتی دارند ضخامت پوست بیشتر بوده و دارای غدد چربی فراوان ویا بافت زیر جلدی حجیم است .

جراحی زیبایی بینی

در بینی های استخوانی ساختار هرم استخوانی واضح بوده و قابل لمس است و اغلب قوز ناحیه دورسوم دیده می‌شود و غضروفها قوی هستند . در بینی‌های گوشتی استخوان واضح نبوده و غضروفها نیز ضعیف هستندکه توسط پوست ضخیم پوشیده شده اند.در رینوپلاستی پوست با ضخامت متوسط مناسب تر است چون در انواع با پوست خیلی نازک کوچکترین نامنظمی قابل رویت خواهد بود و پوستهای خیلی ضخیم تمام ظرافت به کار رفته توسط جراح را میپوشاند و به بینی نمای متورم و زمخت میدهد .

بینی در آقایان در اغلب موارد بزرگتر و دارای پوست ضخیم تر است . در ناحیه دورسوم پهنای بیشتری داشته و نوک بینی چرخش کمتری دارد.میزان بافت چربی نیز در بینی آقایان حجم بیشتری دارد . حتی در آقایان قوز خفیف یک ویژگی محسوب میشود. در خانم ها اکثرا بینی کوچکتر بوده و میزان بافت چربی کمتر است . چرخش نوک بینی نیز بیشتر ترجیح داده میشود. قوز در خانم ها مدنظر نبوده و دورسوم باریکتر قطعا زیباتر خواهد بود.

 

تکنیک های جراحی در رینوپلاستی

 1. رویکرد بسته
 2. رویکرد باز

در روش بسته برشها جهت دسترسی به ساختمان بینی از درون بینی انجام میشود و برش در ناحیه کولوملا انجام نمیگیرد. این روش با تورم و اسکار کمتری همراه است ولی میدان دید جراح محدودتر بوده و ساختمان بینی کامل قابل رویت نیست . مدت زمان جراحی بسته کمتر بوده و ادم بینی خصوصا در ناحیه تیپ کمتر به طول می انجامد. در روش باز دسترسی به اسکلت بینی با کمک برش های داخلی و برش ناحیه کولوملا انجام میشود. در روش باز دید جراح بهتر و بیشتر بوده و کارکردن روی دورسوم و تیپ بهتر است.

ادم و اسکار در روش باز بیشتر خواهد بود و زمان عمل نیز طولانیتر است . انتخاب روش جراحی با توجه به ساختمان بینی بیمار و اینکه جراحی اولیه یا ترمیمی باشد متغیر است . مهارت و تجربه جراح و پیچیدگی ساختمان بینی بیمار در این انتخاب دخیل است . در کل هر روش مزایای مربوط به خود را دارد.

جراحی بینی استخوانی

در بینی هایی که  استخوان واضح دارند و اغلب همراه قوز دورسال هستند و غضروف ها نیز قوی میباشند نتیجه رینوپلاستی واضحتر و مطلوبتر خواهد بود. در این نوع بینی به دلیل وضوح اسکلت استخوانی تغییرات ناحیه دورسوم از جمله برداشتن قوز و چرخش سفالیک بسیار به چشم می آید و بعد از عمل نمای مطلوبتری در شکل کلی بینی در ناحیه تیپ و دورسوم حاصل میشود.

به دلیل ضخامت کمتر پوست این بیماران و غضروف های با قوام تر ظرافت به کار رفته توسط جرح خودنمایی خواهد کردو میزان رضایت بیماران از تغییرات بعد از عمل بیشتر خواهد بود . تورم بعد از عمل کم دوام تر و فرم بینی خوش تراش تر خواهد شد. مدت زمان لازم برای کاهش تورم بینی و نیازمندی به حمایت از بافت بینی با چسب کوتاهتر است .

به طور معمول طول مدت جراحی بینی استخوانی نسبت به بینی های گوشتی غضروفی کوتاهتر بوده در اغلب موارد نیاز به تقویت غضروفی ندارد مگر در موارد خاص و جراحی های ترمیمی ثانویه .

جراحی بینی گوشتی غضروفی

این گونه بینی ها به دلیل داشتن بافت زیاد چربی و ضخامت زیاد پوست خصوصا در ناحیه تیپ و پره ها جراحی مشکلتری داشته و با تمام روش ها در بهترین شرایط هیچگاه نتایج جراحی قابل مقایسه با بینی های استخوانی را ندارد. تمام تلاش جراحان در افزایش استحکام بافت ضعیف غضروفی در این بیماران است. پوست بینی زیاد قابل نازک کردن نیست و ناحیه دورسوم نیز جای مانور زیادی ندارد . طول مدت عمل در این بینی ها بیشتر و ادم بعد از عمل ممکن است تا بیش از یک سال باقی بماند . هنر و ظرافت به کار رفته توسط جراح توسط پوست ضخیم بینی مخفی می شود و نمای کلی بینی هیچگاه به خوش فرمی و باریکی بینی های استخوانی نخواهد شد. مدت زمان لازم برای حمایت از بافت بینی توسط چسب بیشتر بوده و ممکن است برای کاهش تورم از تزریقات موضعی بیشتر کمک بگیرند در حالی که در بینی های استخوانی این مورد کمتر است . در هر دو نوع بینی هم استخوانی و هم گوشتی وجود همزمان انحراف سپتوم بر مدت عمل جراحی و ادم بعد از عمل می افزاید.

آمادگی ها و کارهای لازم قبل از عمل

در مراجعه قبل از عمل یکسری آزمایشات و عکسبرداری نیاز است که به شکل خلاصه می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. آزمایشات انعقادی و روتین 
 2. تصاویر چهره در نماهای متفاوت 
 3. ct اسکن بینی و سینوس 
 4. در صورت وجود بیماری خاص و یا سن بالای ۴۰ مشاوره قلب ویا سایر مشاوره ها از نظر بررسی سلامتی
 5. مصرف داروهای ضد انعقاد از دو هفته قبل عمل باید قطع گردد
 6. سیگار و سایر دخانیات مصرفی از حد اقل دو هفته قبل قطع گردد چون بر روند بیهوشی و بهبودی بعد جراحی و ترمیم زخم اثر مخرب دارد .

نکاتی پیرامون عمل زیبایی بینی :

 • بیمار شب قبل عمل باید دوش بگیرد چون تا هفته بعد عمل به دلیل وجود اسپلینت روی بینی حمام کردن محدودیت دارد .
 • از حداقل ۸ ساعت قبل عمل بیمار باید کاملا ناشتا باشد.
 • جراحی با بیهوشی کامل انجام می‌شود و بسته به نوع جراحی و مشکلات بینی مدت متغیری دارد.
 • بعد از عمل خصوصا افرادی که همزمان انحراف سپتوم دارند به دلیل وجود تامپون یا اسپلینت داخلی از راه بینی قادر به تنفس نخواهند بود.
 • درد و کبودی زیر چشمها و تورم کاملا قابل انتظار خواهد بود .
 • افرادی که انحراف شدید داشته اند ممکن است بعد از عمل درد سقف دهان و فک فوقانی داشته باشند و حتی دندان‌های بالا حساس یا دردناک باشند.

خونریزی از پشت حلق و جلوی بینی قابل انتظار است ولی اغلب شدید و نگران کننده نیست . بعد از عمل و گذشت زمان مناسب در صورت مساعد بودن حال عمومی بیمار قبل از شب قابل ترخیص خواهد بود و جهت خروج تامپون و گچ در طی روزهای بعد عمل در طی هفته اول مراجعه خواهد داشت .

مصرف غذاهایی که جویدن طولانی مدت نیاز دارند توصیه نمی شود

 • بهتر است در دو هفته اول بعد از عمل بیمار به پهلو نخوابد و از بالش بلند تر استفاده کند تا به کاهش ادم کمک نماید .
 • به کار بردن کیسه یخ روی پیشانی و چشم ها به کاهش کبودی و تورم کمک می‌کند .
 • مسواک زدن دندان‌های بالا بهتر است بسیار آرام انجام گردد .
 • چند هفته اول بعد از عمل مصرف دخانیات و داروهای ضد انعقاد توصیه نمی شود خصوصا در طی دو هفته اول .
 • بعد از برداشتن گچ در روز هفتم با چسب به شکل دهی بینی کمک می‌شود و همزمان برای کاهش ادم و رفع تورم بافتی هم مفید خواهد بود.
 • بیمار به هیچ وجه نباید اقدام به خارج کردن تامپون یا اسپلینت داخلی یا خارجی نماید .
 • گذاشتن عینک طبی و یا آفتابی در ماه اول بهتر است انجام نشود و در صورت ضرورت در کاربرد آنها می‌توان از چسب زدن به پیشانی که قسمت میانی عینک را معلق نگه میدارد کمک گرفت .
 • پیاده روی منعی ندارد اما ورزش خصوصا فعالیتهای شدید و سنگین بهتر است در چند هفته اول انجام نشود .
 • استخر رفتن بهتر است خصوصا در ماه اول انجام نشود .
 • داروهای تجویزی توسط پزشک باید مصرف شود و درون بینی توسط سرم فیزیولوژیک مرتب شستشو داده شود تا مخاط درون بینی و بخیه ها مرطوب بمانند .
 • در ماه اول بعد از عمل بهتر است پوست بینی در معرض نور خوشید قرار نگیرد .
 • از فین کردن تا چند هفته اول باید پرهیز کرد .
 • بخیه ها حداکثر تا هفته اول کشیده می شود اما انواع جذبی ممکن است زمان طولانی تری جهت افتادن خود به خودی نیاز داشته باشند.
 • بعد از گذشت حد اقل دو تا سه هفته می توان جهت کاهش اسکار از پمادها یا کرمهای مخصوص در این زمینه استفاده نمود

جراحی ترمیمی

در صورتی که جراحی باعث رفع مشکلات بینی نشود یا عوارض ساختاری و یا عملکردی عمده ای پیش اید با گذشت حداقل یک سال از جراحی  تحت شرایط خاص ممکن است نیاز به جراحی ترمیمی باشد .تصمیم گیری در مورد اقدام به جراحی ترمیمی باید بسیار محافظه کارانه و با توضیح کامل به بیمار در مورد عوارض و خطرات آن انجام گردد .
واضح است که در تمام جراحی ها اقدامات ترمیمی بسیار مشکل تر و پیچیده تر از جراحی اولیه خواهد بود و در مورد بینی با توجه به حساسیت مساله این موضوع باید با دقت بیشتر ارزیابی گردد . در خیلی از موارد حداقل یک سال و گاهی بیشتر باید از جراحی اولیه بگذرد تا فرصت ترمیم تغییرات قبلی وجود داشته باشد .تنها بادرخواست بیماران در این مورد نمی توان تصمیم گیری کرد و وجود درخواستهای معقول و امکان پذیر از نظر علمی و عملی قابل استناد است.

جراحی زیبایی بینی

کاربرد لیزر

اخیرا تبلیغات متعددی در مورد لیزر و کاربرد آن در رینوپلاستی انجام شده است که با واقعیت فاصله زیادی دارد . این مساله در اکثر مراکز جراحی کاربردی نبوده و صرفا جنبه تبلیغاتی دارد .در موارد خاص جهت رفع مشکلات پوستی ناحیه بینی ممکن است توسط همکاران متخصص پوست از لیزر استفاده شود. .

جراحی زیبایی بینی

هزینه جراحی بینی

در مورد بیماران مختلف با ساختار متفاوت اناتومیکی و مراکز متفاوت جراحی این هزینه متغیر خواهد بود .میزان تبحر و تجربه جراح و همچنین موقعیت مکانی و امکانات مرکز جراحی و طول مدت عمل مهم است .بدیهی است که بیماران دارای مشکلات ساختاری متعدد در بینی و دارندگان بینی گوشتی غضروفی زمان عمل طولانی تر و طبعا هزینه بیشتر خواهند داشت . تعیین هزینه جراحی با معاینه بینی و ارزیابی موارد ذکر شده قابل تعیین خواهد بود .

دکتر روح‌انگیز صفی خانی

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

دارای بورد تخصصی از دانشگاه تهران

عضو انجمن رینولوژی و جراحان سر و گردن

بازدید از مقالات