مراقبت‌های پوستی بعد از عمل بینی

Skin care after rhinoplasty

سندروم ایگل

از سوالات بسیار شایع و مهم افرادی که عمل جراحی بینی انجام می‌دهند ،مراقبت‌های پوستی بعد از عمل می‌باشد.

یکی از نکات کلیدی در تعیین نتیجه جراحی بینی ،ضخامت و جنس پوست است ( به مقاله جراحی زیبایی بینی مراجعه شود )افرادی که پوست بینی ضخیم و داری بافت چربی زیاد دارند ،معمولاً تورم بینی بیشتر طول می‌کشد و شکل بینی در نهایت به ظرافت و خوش فرمی افرادی که بینی استخوانی دارند نخواهد شد .

این افراد بیشتر مستعد جوش و قرمزی و باقی ماندن جای زخم و بخیه هستند.

اسپلینت یا گچ بینی

مراقبت های پوستی بعد از عمل زیبایی بینی

در مدت ۷ روز اول پس از عمل که اسپلینت روی بینی قرار دارد ،امکان حمام رفتن وجود ندارد چون گچ بینی خیس و شل میشود .

در این حالت پوست صورت را بهتر است با تمیز کننده‌های بسیار ساده و غیر محرک تمیز کرد و مواظب بود تا اسپلیت خیس نشود . صابون‌ها و شوینده‌های خیلی قوی و عطردار توصیه نمی‌شود. استفاده از موادی مثل میسلارواتر و دستمال‌های تمیز کننده بدون مواد محرک و عطر مفید است.

حفظ رطوبت پوست با استفاده از کرم‌های مرطوب کننده سبک و غیر چرب و بدون عطر توصیه میشود . اگر افراد برای پوشاندن آثار کبودی که در هفته های اول در پلک‌های تحتانی یا فوقانی وجود دارد،بخواهند از آرایش کمک بگیرند ،منعی ندارد اما استفاده از مواد آرایشی بسیار چرب و غلیظ که باعث بسته شدن منافذ پوست می‌شود، مفید نیست و میتواند باعث جوش‌های پوستی گرددبهتر است مواد آرایشی وارد زخم و محل‌های بخیه بینی نشود.

جهت کاهش تورم و کبودی در دو هفته اول بهتر است از دو بالش هنگام استراحت استفاده شود. استفاده از کیسه یخ در یکی دو روز اول در کاهش میزان کبودی و تورم بسیار مفید است پس از روز هفتم که گچ بینی برداشته می‌شود،ابتدا با مواد غیر محرک و بدون عطر ،باید پوست بینی تمیز شود .

از مواد لایه بردار از قبیل ترکیبات آلفا هیدروکسی اسید و رتینويیدها نباید استفاده شود چون احتمال آسیب پوست زیاد است.بخیه‌ها توسط پزشک کشیده می‌شود(به مقاله مراقبت‌های پس از عمل زیبایی بینی مراجعه شود)حفظ رطوبت پوست با مصرف مناسب از آب و مایعات وسبزیجات و میوه ها بسیار مهم است .غذاهای چرب و خیلی شیرین و دارای مواد محرک و ادویه‌ای و تند،توصیه نمیشود.

اهمیت ضد آفتاب بعد از عمل بینی

در هفته‌های اول پس از جراحی بینی ،حساسیت‌ پوست بینی و صورت به نور خورشید بیشتر است و احتمال زیادتری داردکه پوست این نواحی دچار آفتاب سوختگی شود ،باید با استفاده از کرم ضد آفتاب محافظت شود و در موارد غیر ضروری از در معرض قرارگیری نور مستقیم آفتاب دوری کرد .بهتر است از کلاه های لبه دار نیز همزمان استفاده شود تا محافظت در مقابل خورشید کاملتر باشد .عینک آفتابی تا یک ماه توصیه نمیشود چون ناحیه روی بینی احتمال دارد در اثر وزن عینک تغییر نماید .

نکته مهم

بهتر است تا دو ماه اول پس از برداشت گچ ،کارهایی مثل بند و موم انداختن صورت انجام نشود چون در ضمن این کارها ممکن است ضربه به بینی وارد شود و مشکل ساز باشد.موقتا میتوان از روش‌هایی مثل شیو کردن، کمک گرفت.

شکستگی بینی

لیزر و لایه برداری و بوتاکس بعد از عمل بینی

کارهایی از قبیل لیزر یا لایه برداری‌های عمیق پوستی در ۶ ماه اول پس از جراحی توصیه نمی‌شود. جهت تزریق بوتاکس به پوست صورت ،بهتر است یک و نیم تا دو ماه از زمان عمل گذشته باشد(به مقاله تزریق بوتاکس پس از عمل بینی مراجعه شود)تزریق هرگونه ژل یا فیلر در فردی که جراحی بینی انجام داده در سه ماه اول از جراحی توصیه نمی‌شود(به مقاله مراقبت‌های بعد از عمل زیبایی بینی مراجعه شود)

جای بخیه های پوستی

بعد از عمل بینی میزان باقیماندن جای بخیه بعد از عمل بستگی به تکنیک کاربردی در جراحی ،نخ بخیه و جنس پوست فرد دارد . جهت بهبود جای بخیه‌ها ،می‌توان از انواع کرم‌های ترمیم کننده کمک گرفت به طور کلی در افرادی که پوست‌های ضخیم‌تر و تیره‌تر دارند ،امکان باقیماندن جای بخیه بیشتر است(به مقاله مراقبتهای پس از عمل جراحی بینی مراجعه شود )

 از صفحه ویدیوهای پس از عمل بینی دیدن فرمایید

دکتر روح انگیز صفی خانی

دکتر روح‌انگیز صفی خانی

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

دارای بورد تخصصی از دانشگاه تهران

عضو انجمن رینولوژی و جراحان سر و گردن

بازدید از مقالات