زبان شیاردار

Fissured tongue

زبان شیاردار یکی از علل مراجعه افراد به درمانگاه های گوش و حلق و بینی است .در این افراد، روی سطح زبان ، شیارهایی هایی با طول و عمق متفاوت دیده میشود که امکان دارد از زمان تولد وجود داشته باشد ولی اغلب در طی بزرگسالی بارز میشود. در حدود 5% افراد جامعه به آن دچار هستند. در مردان از زنان شایعتر میباشد. علت آن دقیقا معلوم نیست ولی جنبه های ژنتیکی و خانوادگی در آن دخیل است .
در همراهی با برخی بیماریها و اختلالات ممکن است دیده شود از قبیل :

  • کمبودهای ویتامینها ی دسته B
  • بیماری پوسته ریز یا پسوریازیس
  • اختلال ژنتیکی سندرم داون
  • اختلال جذب مواد غذایی
زبان شیاردار

علایم و مشکلات بیماران دارای زبان شیاردار

زبان شیار دار در اکثر موارد علامت خاصی ایجاد نمیکند . اغلب رنگ زبان تغییر خاصی ندارد .برخی بیماران به دلیل باقی ماندن مواد غذایی درون عمق شیارها ، از بوی بد دهان و ظاهر نامناسب آن شاکی هستند( به مقاله بوی بد دهان مراجعه شود) . برخی از سوزش و احساس جسم خارجی شکایت دارند . همراهی این مشکل با وضعیتی به نام زبان جغرافیایی هم امکان دارد که در آن حالت نقاطی از زبان پرزهای چشایی نرمال را از دست میدهد و نمایی با لکه های صاف و براق با حدود نامشخص پیدا میکند .( به مقاله زبان جغرافیایی مراجعه شود )

درمان زبان شیاردار

زبان شیاردار وضعیتی غیر واگیر دار است و خطرناک نمی باشد . در اغلب مواقع بیماری زمینه ای خاصی در فرد وجود ندارد . مانند زبان جغرافیایی، این حالت نیز نگران کننده نبوده و نیاز به درمان ندارد. خیلی از مواقع رعایت بهداشت دهان و دندان و شستشوی مکرر با مسواک و دهان شویه ، باعث رفع باقی مانده مواد غذایی و بوی بد دهان میشود . اگر اختلال جذب یا کمبود ویتامین با آن همراه باشد باید رفع شود .افرادی که دندان مصنوعی دارند ، باید بهداشت را رعایت کنند و مرتب قالبهای دندان را شستشو دهند .
در صورتی که هر گونه زخم ، توده ، ضایعه ی مخاطی و یا تغییر رنگ واضح رخ دهد نیاز به بررسی دقیق تر دارد . در کل به عنوان یک اصل مهم ، هر گونه زخم ، توده ، ضایعه یا تغییر رنگ جدید و واضح که در مخاط دهان و حلق رخ دهد و به مدت بیش از دو تا سه هفته باقی بماند ، نیاز به بررسی دقیق خصوصا از نظر ضایعات بدخیم دارد خصوصا در افراد سیگاری و الکلی ، دارای نقص ایمنی و افرادی که تماسهایی نامتعارف جنسی دارند .(به مقاله توده های سر و گردن مراجعه شود )

گالری
دکتر روح انگیز صفی خانی

دکتر روح‌انگیز صفی خانی

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

دارای بورد تخصصی از دانشگاه تهران

عضو انجمن رینولوژی و جراحان سر و گردن

بازدید از مقالات