بیماری منیر

Menier disease

بیماری منیر در اثر وجود مشکل در گوش داخلی ایجاد میشود . در این بیماری افراد مبتلا دچار حمله های سرگیجه دورانی میشوند که همراه کاهش شنوایی و وزوز گوش میباشد . اغلب یک گوش درگیر است اما موارد دوطرفه نیز وجود دارد . این بیماری میتواند در هر سنی شروع شود اما اغلب در جوانی تا میانسالی شروع میشود . بیماری سیر پیش رونده داشته و تدریجا علایمش تشدید میشود .
ممکن است حملات سرگیجه از دقیقه ها تا حتی روزها ادامه یابد ( جهت مطالعه بیشتر به مقاله سرگیجه مراجعه شود ) . در مراحل ابتدایی و خفیف ممکن است علایم دایمی نباشند اما تدریجا کاهش شنوایی و وزوز گوش دایمی میتواند ایجاد شود . (جهت مطالعه بیشتر به مقالات کاهش شنوایی و وزوز گوش مراجعه شود )

بیماری منیر

علت و عوامل زمینه ساز بیماری منیر

در مورد علت رخداد بیماری نظرات متفاوت است و دقیقا مشخص نیست . افزایش میزان مایع گوش دورنی در این بیماری نقش دارد . از عوامل زمینه ساز در افزایش حجم مایع گوش داخلی میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • عفونتهای ویروسی
  • بیماریهای خود ایمنی
  • کاهش تخلیه مایع از گوش داخلی
  • واکنشهای آلرژیک
  • ضربات وارده به سر
  • وجود زمینه ژنتیکی و وراثتی
  • بیماری میگرن

ممکن است تعدادی از موارد بالا با هم در ایجاد بیماری نقش داشته باشند . خستگی ، استرس ، بی خوابی ، بیماریهای زمینه ای ، تغییرات شدید در شرایط محیطی مثل فشار هوا ، کار سنگین میتواند از عوامل زمینه ساز باشد .

بیماری منیر

علایم و روشهای تشخیصی بیماری منیر

بیماران با حملات سرگیجه در همراهی با کاهش شنوایی و وزوز گوش مراجعه میکنند . بیماری روند پیش رونده دارد . ممکن است بیماران از تهوع ، تعریق سرد احساس لرز و اسهال و عدم تعادل شاکی باشند . احساس پری در گوش بسیار علامت مهم و شایعی است . اختلال و تاری دید و اضطراب و طپش قلب ممکن است رخ دهد . هرگونه تغییر در وضعیت قرارگیری سر ، میتواند باعث تشدید علایم گردد . طول مدت علایم و تعداد حملات بسیار متغیر است . ممکن است حملات به صورت هفتگی . ماهیانه یا چند سال یک بار تفاق افتد .
از شرح حال و معاینه بیمار و انجام تستهای مختلف جهت بررسی عملکرد گوش داخلی از نظر شنوایی و تعادلی جهت تشخیص میتوان کمک گرفت . انجام نوار گوش و تستهای تعادلی یا وستیبولار بسیار مهم است . تصویربرداری هایی از قبیل سی تی اسکن و ام آر ای ،جهت رد سایر علل ایجاد کننده مشکلات گوش ، مفید است . بررسی بیماران از نظر بیماریهای سیستمیک زمینه ای اهمیت دارد .

بیماری منیر

درمان بیماری منیر

از روشهای دارویی و جراحی و انواع خاصی از تزریقات میتوان کمک گرفت . داروهای معمول ضد سرگیجه و داروهای ضد تهوع کاربرد دارند . از کورتونها و داروهای ادرارآور استفاده میشود تا میزان حجم مایع گوش دورنی کاهش یابد . رژیم غذایی با محدودیت نمک اهمیت دارد . بیماران باید از مصرف سیگار و الکل و کافیین پرهیز نمایند . تغییرات شدید وضعیتی باعث تشدید علایم خواهد شد . از استرس باید دوری کرد . بازتوانی های وستیبولار مفید است و انجام یکسری حرکات ورزشی خاص در کاهش علایم عدم تعادل مفید است . از تزریق داروهایی از قبیل امپول جنتامایسین درون گوش داخلی ، جهت انهدام گیرنده های دریافت کننده حس تعادل ، در موارد خاص کمک میگیرند اما متاسفانه این روش باعث کاهش شنوایی شدید و کری میشود . جراحی شامل روشهای کاهش فشار در گوش داخلی و قطع عصب وستیبولار است که بسیار اختصاصی میباشد .

گالری
دکتر روح انگیز صفی خانی

دکتر روح‌انگیز صفی خانی

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

دارای بورد تخصصی از دانشگاه تهران

عضو انجمن رینولوژی و جراحان سر و گردن

بازدید از مقالات